Rehabilitacja po udarze kiedy jest ją prawidłowo zacząć?

Rehabilitacja po udarze jest niezwykle ważna rzeczą, by jak najszybciej zacząć terapię kobiet po udarze. Od niej uzależnione jest bowiem kiedy i w jakim stopniu pacjent powróci do poprzedniej sprawności. Udar jest trzecim pod względem śmierci po nowotworach i dolegliwościach układu krążenia. Dostrzegamy jak sporo pań ma z nim do czynienia. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze winna być zaczęta możliwe jak najszybciej pod okiem wykwalifikowanych rehabilitantów. Za udar w większości przypadków odpowiada zwężenie żył w mózgu, które odcinają dopływ krwi i utrudniają ważne czynności życiowe. Rehabilitacja po udarze to przywrócenie pacjenta do sprawności przed chorobą. W zależności co zostało uszkodzone, lekarz zaleca serie ćwiczeń. Potrafią one obejmować motorykę (paraliż lub niedowład, zaburzenia równowagi), zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga). Chory zwykle przestaje być jednostką niezależną i jest skazany na uwagę rodziny. Wczesna rehabilitacja po udarze winna być zastosowana jak najszybciej, kiedy stan pacjenta na to pozwoli. Rehabilitacja po udarze możemy dać 3 etapy:

  • 1.Wczesna rehabilitacja po udarze – krok pierwszy – czas profilaktyki funkcjonalnej. W tym terminie pacjent przebywa w szpitalu. Okres jej trwania jest różny, zazwyczaj jest to z 1 do trzech tygodni.
  • 2. Rehabilitacja po udarze – krok drugi to rekonwalescencja. Są tutaj wprowadzenie ćwiczenia, aby chory mógł jak najszybciej wrócić do sprawności przed udarem. Trwa on niezwykle różnie od 2 miesięcy nawet do roku.
  • 3. Rehabilitacja po udarze – etap trzeci tzw środowiskowy. Trwa on najdłużej ponieważ nawet do kilkunastu lat. Polega na terapii w czynnościach robionych przed udarem

Wczesna rehabilitacja po udarze skutki:

  • wielkości oraz lokalizacji zniszczenia mózgu w konsekwencji udaru,
  • stanu pacjenta przed udarem,
  • od kiedy zaczyna się rozpocznie leczenia i terapii,
  • współpraca ze strony przyjaciół.

Doskonałą metodą jest rehabilitacja po udarze w mieszkaniu. Wiadomo, że najznakomitszą pomoc otrzyma on w określonych ośrodkach, ale z różnorodnych przyczyn nie każdy spośród nas może na to sobie zezwolić. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze w mieszkaniu powinniśmy przygotować środowisko oraz konieczny sprzęt, tak by chory, mógł codziennie powtarzać ćwiczenia. Szczególnie ważne jest ponadto ponowne kształtowanie umiejętności wykonywania podstawowych, prostych czynności, takich jak ubieranie się lub mycie. Ważnym elementem rehabilitacji poudarowej pozostaje bowiem odbudowanie u pacjenta poczucia wolności. Jeśli chory wymaga niezbędnej pomocy możemy także zatrudnić rehabilitanta który co kilka dni będzie robił ćwiczenia. Ważne jest, aby rutyna była jego codziennością Samodzielne ubieranie się, kąpiel wszystko to co była w stanie wykonywać przed udarem. Liczy się, że tylko 30% kobiet po udarze odzyskuje pełną energię, jednak jeśli fizjoterapia u nas była bardziej dostępna ten procent na 100% byłby ogromniejszy. Zatem tak istotne jest by rehabilitacja po udarze była dostępna dla wszystkich na wysokim szczeblu.