Fizjoterapia po endoprotezie biodra ile czasu trwa i po jakim okresie pacjent powraca do siebie?

Fizjoterapia po endoprotezie biodra jest niesłychaniewybitnie ważna i pożądana, bez niej pacjent nie powróci do zdrowia bardzo szybko. Fizjoterapia po endoprotezie biodra musimy wyjaśnić czym jest najpierw zabieg. Kwalifikuje się on do zabiegów operacyjnych, w jakim następuje zastąpienie kości biodrowej i panewki sztucznym implantem. Fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na zasadzie korzystania głównie z fizykoterapii, do której potrafimy zaliczyć:

  • zwiększenie siły fizycznej
  • polepszenie ruchomości stawów
  • rozciągnięcie przykurczy
  • polepszenie kondycji oraz ogólnej kondycji chorego

Na samym wstępie już następnego dnia po zabiegu zaczyna się już fizjoterapia po endoprotezie biodra. Kolnym istotnym krokiem jest edukacja chodzenia o kulach. Po operacji chory porusza się o balkoniku, później o 2 kulach a po 2/4 miesiącach po zabiegu kule może odstawić i próbować rozpocząć chodzić samodzielnie .Wbrew pozorom nie jest to łatwa rzecz. Fizjoterapia po endoprotezie biodra w pierwszej dobie zalecane jest przeprowadzanie prostych ruchów wahadłowych. Ćwiczenia robi się 3-4 razy na dobę w serii powtórzeń około 10-12. Po pierwszej dobie fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na postawieniu do pionu chorego oraz zaczęciu ćwiczeń jak unoszenie nogi itp. Jak już opuśćmy szpital jest potrzebna dalsza fizjoterapia po endoprotezie biodra. Po powrocie do domu fizjoterapia po endoprotezie biodra powinna odbywać się pod okiem specjalisty, który zadba o odpowiednia postawę. Istotne jest również wzmacnianie mięśni nogi, ale zadania muszą być prowadzone regularnie i w właściwy sposób. Zauważalny jest tutaj czas w jakim zaczniemy robić ćwiczenia. Fizjoterapia po endoprotezie biodra będzie szybsza jak ćwiczenia rozpoczniemy od razu. Często chorzy boją się ich robienia ze względu na bólu, jednak specjalista ułatwi nam dopasować zakres ćwiczeń do własnych granic. Powinno się pamiętać, aby kilka dni po zabiegu zachować zdrowy umysł i nie forsować się za bardzo.
Fizjoterapia po endoprotezie biodra chodzenie o balkoniku, a kiedy o kulach?
Pierwsze kilka tygodni po zabiegu niestety jesteśmy zmuszeni wspierać swój ciężar ciała na balkoniku, który ułatwi nam się. Fizjoterapia po endoprotezie biodra https://med-coach.pl/szkolenia-kursy/on-line-endoprotezoplastyka-stawu-biodrowego-wyzwanie-dla-pacjenta-i-terapeuty/336 na balkoniku winna być dopóki dopóty nie wrócą nam energia oraz stabilność. Następnie specjalista poleci nam przejście na 2 kule i rozpoczęcie nauki schodzenia po schodach. Dla dziewczyn zdrowych nie stanowi to problemu jednak u osób po takich zabiegach często jest to bardzo ogromny wysiłek, nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. Pokonanie własnych słabości może niestety chwilę trwać.

Fizjoterapia po endoprotezie biodra i umiejętność chodzenia nie należy do lekkich. Na wstępie musisz podpierać się poręczy i stawiać stopę tylko na jeden stopień , a wtedy dokładać drugą. Przenigdy nie rób tegoż na przemian Twoje ciało nie jest jeszcze na to gotowy. Czas fizjoterapia po endoprotezie biodra to około 4 miesiące. Ale u niektórych może trwać krócej. Istotne jest byśmy dopasowywali się do zaleceń profesjonalisty oraz ćwiczyli regularnie.