Microdiscektomia czym jest korzystnie się na nią decydować jak prezentuje się zabieg?

Microdiscektomia jest toż troszkę inwazyjny zabieg operacyjny, który ma za zadanie zmniejszyć objawy bólu kręgosłupa. Jego celem jest zmniejszenie ucisku nerwów na kręgosłup. Microdiscektomia jest systematycznie robionym według statystyk operacją operacyjnym. Stosuje się do jej zrealizowania mikroskopu, dzięki jakiemu potrafimy dobrze usunąć zniszczony krążek międzykręgowy. Microdiscektomia służy nie tylko zlikwidowaniu bólu pomiędzy kręgowych, ale także zlikwidowaniunapięcia w obrębie kończyn dolnych. Microdiscektomia jest zabiegiem błyskawicznym oraz niekiedy niesie ze sobą powikłania, gdyż lekarz nie ingeruje głęboko w układ kostno-mięśniowy. Mikrodiscektomia stanowi odmianę używanych powszechnie metod laparoskopowych. Mikrodiscektomia jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym pod całkowitą narkozą. Pacjent kładzie się komfortowo na brzuchu, gdzie robione są badania z daniem kontrastu, które dobrze określają miejsce operacji. Najczęściej wykorzystuje się tu rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Mikrodiscektomia polega na wykonaniu nacięcia skóry wokół 2-3 cm. Następnie mięśnie odchodzące od charakteru są odciągane, aby lekarz posiadał dostęp do struktur kostnych. Po dostaniu się do kanału kostnego lekarz usuwa zniszczony dysk czy przepuklinę. Operacja nie trwa długo maksymalnie 2h, gdzie w kluczowej dobie chory zostaje postawiony do pozycji| siedzącej. Następnej doby zwykle wychodzi się już do domu. Mikrodiscektomia jest praktycznie zabiegiem bezinwazyjnym, a ryzyko powikłań to zaledwie kilka procent. Chory może czuć dyskomfort i mieć kłopoty z poruszaniem się. Może również pojawić się dyskomfort podczas siedzenia.
Microdiscektomia robiona jest głównie:

  • lędźwiowego systemu korzeniowego
  • osłabienia napięcia mięśniowego w stopach lub podudziach
  • zaburzenia czucia w nogach

Microdiscektomia jak prezentuje się terapia?
W ciągu pierwszych 3 tygodni powinno się udać się do specjalisty. Te pierwsze dni są najistotniejsze. Najodpowiedniejszym lekarstwem jest tu seria krioterapii, która zmniejszy opuchliznę i zmniejszy ból. Podczas rehabilitacji po microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 polecane są także elektrostymulację, ćwiczenia rozciągające, czy różnego typu treningi połączone z utrzymaniem prawidłowej postawy lub chodzenia. Rekomendowane są także mobilizacja opony twardej rdzenia kręgowego, ćwiczenia bierne rozciągające mięśnie stawu biodrowego


Microdiscektomia a nawroty czy zdarzają się często? Jak wszelki zabieg niesie ze sobą ryzyko, ze po jakimś okresie ból może powrócić. Jednak według opinii tyczy toż około 10% wszystkich operowanych. Dzieje się toż kiedy twój dysk może ponownie spaść do kanału kręgowego. Podczas operacji nie wszystkie części dysku mogły pozostać usunięte.
Microdiscektomia a komplikacje.
Jak każdy zabieg ponosi ze sobą komplikacje, które potrafią wystąpić w ciągu operacji. Utrata krwi, reakcja alergiczna na znieczulenie cz takie, które są bezpośrednio połączone z – microdiscektomia:

  • uszkodzenie korzenia nerwowego (do 8% przypadków);
  • uszkodzenie worka oponowego
  • zakażenie bakteryjne podczas zabiegu bądź po nim.